Strefa marek
Systemowe zmiany w planowaniu przestrzennym..

EAN:

9788383560526

Wydawnictwo:

Rok wydania:

2023

Oprawa:

broszurowa

Format:

165x242 mm

Strony:

138

Kod dostawcy:

00988100

Cena sugerowana brutto:

169.00zł

Stawka vat:

5%

Bez prawa zwrotu

Książka opisuje wszystkie nowe elementy ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wprowadzone nowelizacją z dnia 7 lipca 2023 r., najrozleglejszą od czasu wejścia w życie tej ustawy, a więc od dokładnie 20 lat.

Nowe przepisy reformując system planowania przestrzennego mają zahamować chaos urbanistyczny, który stał się już nie tylko problemem estetycznym, ale również ekonomicznym z powodu wzrostu kosztów budowy dróg, infrastruktury technicznej, kulturalnej i społecznej oraz codziennych dojazdów z i do osiedli rozwijających się bez większej kontroli na obrzeżach lub w znacznej odległości od zagospodarowanych i w pełni wyposażonych ośrodków osadniczych.

Każdy kto sięgnie po to opracowanie, otrzyma informacje o nowych procedurach, dokumentach oraz uchwałach w planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z uwzględnieniem chronologii niezbędnych działań, gdyż wprowadzanie nowych zasad będzie rozłożone w czasie najbliższych kilku lat. Jednocześnie monografia zawiera liczne porównania instytucji sytemu planowania przestrzennego przed i po nowelizacji, co ułatwia zrozumienie zakresu i skutków zmian.

Dzięki tej publikacji Czytelnik uzyska informacje o tym co nowego niesie ze sobą nowelizacja dla:

Organów samorządów terytorialnych (gminnych, powiatowych, wojewódzkich), członków komisji urbanistyczno-architektonicznych oraz inwestorów w zakresie sporządzania i uchwalania nowych aktów planowania przestrzennego (ogólnych planów zagospodarowania przestrzennego gmin, Zintegrowanych Planów Inwestycyjnych, uchwał w sprawie standardów i wskaźników urbanistycznych).

Właścicieli i użytkowników wieczystych nieruchomości w zakresie roszczeń odszkodowawczych i opłaty planistycznej należnej gminie na skutek uchwalenia dokumentów planistycznych czy wydanych decyzji administracyjnych o warunkach zabudowy oraz o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego.

Społeczności lokalnych w zakresie zasad udziału w partycypacji społecznej, niezbędnej w uchwalaniu aktów planowania przestrzennego.

Środowiska urbanistów i architektów w zakresie ustaleń nowych aktów planowania przestrzennego i ich wpływu na projekty budowlane.

Inwestorów zainteresowanych realizacją inwestycji budowlanych na terenach objętych nowymi aktami planistycznymi.

Rzeczoznawców majątkowych w zakresie określenia wartości podlegających wycenie nieruchomości przy uwzględnieniu przeznaczenia i potencjalnej możliwości zabudowy nieruchomości.

Prawników obsługujących organy administracji publicznej czy doradzających inwestorom.