Żywoty zwierząt

EAN:

9788324064304

Wydawnictwo:

Data premiery:

2022-09-28

Rok wydania:

2022

Oprawa:

twarda

Format:

195x124 mm

Strony:

256

Cena sugerowana brutto:

49.99zł

Stawka vat:

5%

Zapowiedź
Czy życie zwierzęcia jest mniej ważne niż życie człowieka?
Okrucieństwo człowieka wobec zwierząt sprawia, że pisarka Elizabeth Costello nie jest już w stanie spokojnie patrzeć bliźnim w oczy.
Wykorzystuje okazję, gościnny wykład na uniwersytecie Apppleton, by w obecności swojej rodziny przeanalizować zbrodnię o szokujących rozmiarach, którą nie tylko jej bliscy i uniwersyteccy koledzy popełniają rutynowo i z samozadowoleniem: krzywdzenie zwierząt.
Niezwykły wywód skłania do głębokiej refleksji nie tylko nad jednym z najważniejszych współczesnych dylematów, ale przede wszystkim nad pytaniem: Co tak naprawdę czyni nas ludźmi?.
Tekst wzbogacony został wstępem filozofki Amy Gutmann oraz esejami literaturoznawczyni Marjorie Garber, filozofa Petera Singera, religioznawczyni Wendy Doniger, antropolożki i biolożki Barbary Smuts. Tworzą one pogłębione humanistyczne tło dla toczącej się współcześnie dyskusji.
J.M. Coetzee, laureat Nagrody Nobla w 2003 roku, jest autorem powieści i opowiadań, tomów krytycznoliterackich, wspomnień i przekładów, m.in.: Hańba, Czekając na barbarzyńców, Wiek żelaza. Prócz Nobla otrzymał też dwukrotnie Nagrodę Bookera, Prix Femina i Nagrodę Jerozolimską. Jest profesorem literatury powszechnej Uniwersytetu Kapsztadzkiego. Postać Elizabeth Costello pojawia się w jego późniejszych powieściach, przez krytyków uważana jest za alter ego pisarza.