Strefa marek
Kobieta ciąża zarodek dziecko

EAN:

9788323351801

Data premiery:

2023-04-21

Rok wydania:

2023

Oprawa:

broszurowa

Format:

236x168 mm

Strony:

524

Cena sugerowana brutto:

44.10zł

Stawka vat:

5%

Autorzy tekstów zebranych w tej książce omawiają obecną sytuację prawną dotyczącą przerywania ciąży, w centrum swych analiz stawiając kobietę, jej godność, autonomię i prawa, a zatem kwestie fundamentalne, a jednocześnie drastycznie przemilczane w orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego.

Monografię podzielono na cztery części. Pierwsza zawiera rekonstrukcję standardów prawnomiędzynarodowych, w szczególności z dziedziny ochrony praw człowieka. Naszą intencją było pokazanie sporu o dopuszczalność przerywania ciąży z perspektywy poszanowania takich praw, jak prawo do życia czy prawo do ochrony prywatności, ale i rzadziej dyskutowanych kwestii, na przykład praw dziecka, praw osób z niepełnosprawnościami czy ochrony przed torturami. W części drugiej znajduje się analiza krytyczna dorobku TK uwzględniająca feministyczną jurysprudencję, konstytucjonalizm nieliberalny czy koncepcję biowładzy. Część trzecia odnosi się do aspektów karnych i kryminologicznych: jest w niej omówienie danych statystycznych o przestępczości aborcyjnej, pojawia się refleksja nad przesłankami kryminalizowania aborcji, a także obszerna wykładnia przepisów kodeksu karnego. Ostatnia część to studia kilku wybranych państw, które pokazują, jak zróżnicowane bodźce i uwarunkowania społeczne, historyczne oraz geopolityczne wpływają na kształt ustawodawstw dotyczących aborcji.

Od Redaktorek

Książka () ma szansę wypełnić lukę informacyjną i wzbogacić dyskurs społeczny na temat przerywania ciąży o nowe argumenty wskazujące na potrzebę poszanowania praw kobiet do ochrony godności, życia, zdrowia, integralności cielesnej, prywatności (w tym autonomii decyzyjnej) i do niedyskryminacyjnego i wolnego od tortur i nieludzkiego ich traktowania w związku z reprodukcją. Chociaż publikacja ma charakter naukowy, z uwagi na jasny przekaz i interesujący sposób podawania treści jej czytelnikami będą nie tylko osoby z kręgów akademickich, lecz także wszystkie inne, zawodowo lub prywatnie zainteresowane spojrzeniem na prawa reprodukcyjne w perspektywie praw człowieka kobiet oraz w kontekście prawnoporównawczym.

Z recenzji prof. dr hab. Eleonory Zielńskiej