O wilkach i ludziach

EAN:

9788366671218

Wydawnictwo:

Data premiery:

2021-09-22

Rok wydania:

2021

Oprawa:

broszurowa

Format:

230x150 mm

Strony:

384

Cena sugerowana brutto:

49.90zł

Stawka vat:

5%

Nowość

Wilki wywołują całe spektrum emocji: od strachu po podziw i przywiązanie.
Lopez, sięgając do przepastnego archiwum literatury, historii, nauki i mitologii a także osobistych doświadczeniach z uwięzionymi i wolnymi wilkami tworzy fascynujący portret wilka: zwierzęcia zarówno realnego, jak i wyobrażonego przez ludzi z różnych kultur. Biolog może postrzegać wilka przez naukę, podczas gdy Inuita widzi w nim rodzinę bardzo podobną do swojej. Dla wielu rdzennych Amerykanów wilk jest także symbolem duchowym, zwierzęciem, które może wzmocnić jednostkę i społeczność.
Lopez przywołuje badania naukowe, rozbija zabobony, które umożliwiły nam demonizować wilki, wyjaśnia mity i z szacunkiem opisuje tradycje, pozwalając tym samym zrozumieć, w jaki sposób to niezwykłe zwierzę tak mocno zrosło się z ludzkim życiem.
Klasyczna już książka Lopeza stała się jednocześnie punktem zwrotnym w sposobie pisania o dzikich zwierzętach. O wilkach i ludziach zgłębia niespokojne związki między wilkami a cywilizacją na przestrzeni wieków oraz opisuje rolę wilka w naszym myśleniu o dzikich zwierzętach.
Nie ma lepszej książki o wilkach. Marzy mi się, żebyśmy o nich i o wszystkich innych zwierzętach mówili Lopezem, a nie językiem narzuconym społeczeństwu przez wąskie grono myśliwych. Z pełną świadomością tego, że większość swoich biologicznych funkcji wilki realizują poza zasięgiem szkieł naszych lornetek i mikroskopów, a ich intencje często pozostają nieodgadnione. To z tajemnicy rodzą się szacunek i zdrowa koegzystencja.
Adam Robiński
Ogrom niezwykłych informacji na temat naszej wiedzy o wilkach, ale i na temat naszego okrucieństwa. To połączenie wiedzy biologów, tropicieli, Inuitów, Indian, szamanów i artystów. Po przeczytaniu tej książki na zawsze zmienia się spojrzenie na wilka. Jest to jedna z najlepszych pozycji o wilkach, która głęboko zapisała się w mojej duszy.
Zenon Wojtas, biolog, tropiciel, ekspert od dużych drapieżników w Magurskim Parku Narodowym
Fascynująca Książka bogata w obserwacje, mitologię i mistycyzm na temat wilków, która dodaje barwną część do wciąż niedokończonej mozaiki, która definiuje wilka.
New York Review of Books
Barry Lopez jest amerykańskim eseistą, powieściopisarzem, znanym z prac poświęconych ochronie środowiska oraz problemom społecznym. San Francisco Chronicle uznał go za najwybitniejszego autora piszącego o przyrodzie. W swoich książkach Lopez często wraca do motywu związków kultury z naturą, podczas gdy w prozie podejmuje problemy intymności, kwestii etycznych i tożsamości. Opublikował m.in. Arktyczne marzenia (Marginesy 2020) oraz Horyzont (w przygotowaniu).


Inne pozycje od Marginesy
Serce

Radka Franczak

Cień góry. Audiobook

Gregory Davis Roberts

Niepowstrzymana

Maria Sharapova...

Piękne kłamstwa

Peter Swanson

Cmentarz tajemnic

David Hewson

Wiatraki

Krzysztof A. Zajas...