Ciało w literaturze i kulturze

EAN:

9788381184076

Wydawnictwo:

GWO

Rok wydania:

2022

Oprawa:

broszurowa

Strony:

208

Kod dostawcy:

PLscc

Cena sugerowana brutto:

35.90zł

Stawka vat:

5%

Co ma wspólnego tekst literacki z ciałem? Jaką rolę społeczną miała do odegrania rozbuchana fizjologia opisana w literaturze sowizdrzalskiej? W jaki sposób usytuowanie ciała w przestrzeni pomaga w interpretacji sceny balu u Senatora? Którym typem antropologicznym jest Wokulski i co z tego wynika? Dlaczego Gombrowiczem tak wstrząsnęła ręka kelnera? Na czym polega paradoks fetyszu w Sklepach cynamonowych?
Ciało jest podstawową kategorią antropologiczną. To za jego pomocą człowiek doświadcza świata, stara się go zrozumieć i wyrazić w sztuce. Dlatego warto sięgnąć po książkę, która w jasny i czytelny sposób omawia podstawowe kategorie antropologii ciała, niezwykle przydatne w interpretacji tekstów literackich, malarskich i filmowych.
Książka adresowana jest do nauczycieli, którzy znajdą w niej interesujące inspiracje lekcyjne, a także do uczniów najstarszych klas szkół ponadpodstawowych, dla których będzie stanowiła pomoc w dostrzeganiu niezwykłych powiązań pomiędzy literaturą, filozofią i tekstami kultury z różnych dziedzin sztuki.