Strefa marek
Letnie przerywanie czerwienia matki w walce z...

EAN:

9788396881441

Wydawnictwo:

Rok wydania:

2024

Oprawa:

twarda

Strony:

84

Cena sugerowana brutto:

39.00zł

Stawka vat:

5%

Bez prawa zwrotu

Varroa destructor ciągle jest największym problemem w pasiekach na całym świecie. Mimo używania leków, wielu pszczelarzy każdego roku wciąż traci rodziny pszczele.

Ta książka przedstawia nowatorską wizję i praktyczne kroki, jak prowadzić walkę z warrozą podczas opieki nad rodziną pszczelą bazującą na naturalnym podejściu do pszczelarstwa. Dzięki jasnym diagramom, które krok po kroku obrazują, co robić i kiedy, a także dzięki kodom QR, które odsyłają do krótkich filmów pokazujących, jak używać danej metody, książka umożliwi pszczelarzom wprowadzenie technik pewną ręką i ze zrozumieniem naturalnych zachowań pszczół miodnych.

Na podstawie naszej głębokiej wiedzy o biologii pszczół, opisaliśmy trzy różne metody kontroli populacji V. destructor, bazujące na przerwaniu czerwienia matki w lecie. Są nimi: usuwanie czerwiu, zamykanie matki w klateczce i izolowanie plastrów. W książce zawarliśmy wiele praktycznych porad, by zredukować ryzyko straty matki lub osypania się rodziny pszczelej podczas przeprowadzania zabiegów.

Dr Aleksandar Uzunov

Przygodę z pszczelarstwem rozpoczął w 1995 r. jako student, a w 2013 r. obronił doktorat z różnorodności i biologii macedońskiej pszczoły miodnej Apis mellifera macedonica. Od 2015 do 2021 r. był ekspertem zewnętrznym w niemieckim Instytucie Badań nad Pszczołami w Kirchhain. Obecnie prowadzi, jako profesor nadzwyczajny, Laboratorium Biologii i Hodowli Pszczół w Uniwersytecie Świętych Cyryla i Metodego w Skopju. Jest także konsultantem w Instytucie Pszczelim w Pekinie.

Martin Gabel

Miał 15 lat gdy zaczął pszczelarzyć, po czym studiował biologię, skupiając się szczególnie na ekologii i ochronie środowiska. Obecnie pracuje jako zastępca kierownika w Instytucie Badań nad Pszczołami w Kirchhain, gdzie angażuje się w projekt badawczy nad różnorodnością pszczół zapylających i leśnictwem, a także prowadzi badania doktorskie skierowane na lepsze zrozumienie odporności pszczół pod kątem hodowli i zwalczania warrozy.

Dr Ralph Buchler

Jest pszczelarzem od 50 lat, a w czasie trwania kariery naukowej badał patologię, genetykę i rozmnażanie pszczół, systemy prowadzenia gospodarki pasiecznej i wpływ nowoczesnego rolnictwa na pszczelarstwo. Do 2022 r. był kierownikiem Instytutu Badań nad Pszczołami w Kirchhain. Przeprowadził liczne wykłady w kraju i za granicą, a także opublikował wiele artykułów w pismach naukowych, sprawozdaniach technicznych, a także książkach.