EAN:
9788374018654
Autor:
Wydawnictwo:
Data premiery:
2025-04-16
Rok wydania:
2025
Oprawa:
broszurowa
Format:
120x7 mm
Strony:
136
Cena sugerowana brutto:
21.90zł
Stawka vat:
5%
Tradycja odprawiania nabożeństw majowych wywodzi się aż ze średniowiecza. W Polsce odprawia się je w kościołach, ale także przy przydrożnych krzyżach, kapliczkach, figurach czy obrazach ważnych dla lokalnej społeczności. Wspólne śpiewanie litanii loretańskiej i pieśni maryjnych, połączone z modlitwą i tzw. pogadankami było w przeszłości ważnym elementem integrującym małe wspólnoty parafialne oraz wiejskie społeczności. Obecnie w wielu miejscowościach tradycja ta jest wciąż żywa, a w niektórych miejscach odradza się, stwarzając nowe pole do spotkania, podtrzymywania obrzędów i przede wszystkim wspólnej modlitwy.
Książka składa się z trzech części. Obszerne wprowadzenie przybliża historię kultu Maryjnego, tradycje związane z nabożeństwem majowym oraz jego strukturę. Zasadniczą część publikacji stanowią codzienne rozważania. Wybrane rozważania nawiązują do obchodzonych w kalendarzu liturgicznym w maju wspomnień i świąt, np. uroczystość św. Stanisława BM, święto św. Andrzeja Boboli, wspomnienie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, oraz do wydarzeń z życia Maryi (zwiastowanie, nawiedzenie, wniebowzięcie). Na końcu zostały umieszczone wybrane modlitwy do Matki Bożej.
Rozważania mogą być wykorzystane podczas nabożeństwa majowego (zarówno odprawianego w grupie, jak i indywidualnie), a także podczas wspomnień liturgicznych w ciągu roku, które zostały powiązane z poszczególnymi tekstami.