EAN:
9788368489200
Autor:
Wydawnictwo:
Data premiery:
2026-04-14
Rok wydania:
2026
Oprawa:
twarda
Strony:
232
Cena sugerowana brutto:
59.00zł
Stawka vat:
5%
Małgorzata Kożuchowska Portret Przyjaciela to wyjątkowa publikacja poświęcona jednej z najwybitniejszych i najbardziej cenionych polskich aktorek teatralnych i filmowych.
Choć szeroka publiczność zna ją głównie z ról filmowych i telewizyjnych, książka ukazuje ją w perspektywie teatru - przestrzeni, w której najpełniej realizuje się jej artystyczna tożsamość. To właśnie scena staje się osią tej opowieści - miejscem skupienia, refleksji i poszukiwania prawdy o człowieku.
Publikacja prowadzi czytelnika przez drogę twórczą aktorki - od studiów w warszawskiej PWST pod kierunkiem wybitnych pedagogów, po współpracę z najważniejszymi reżyserami polskiej i europejskiej sceny. Szczególne miejsce zajmuje postać Jerzego Jarockiego - mistrza, który miał istotny wpływ na jej rozwój artystyczny i sposób myślenia o teatrze.
Jednym z kluczowych wątków książki jest ciągłość pokoleń i tradycji teatralnej. Zestawienie sylwetki Małgorzaty Kożuchowskiej z postaciami takimi jak Aleksandra Śląska, Irena Eichlerówna czy Danuta Szaflarska podkreśla trwałość tradycji i wartości, które od lat budują polski teatr: etos pracy aktora, szacunek dla mistrzów oraz traktowanie sceny jako miejsca poznania człowieka.
To portret artystki konsekwentnej, świadomej i wiernej swojej drodze. Mimo ogromnej popularności i sukcesów, Małgorzata Kożuchowska pozostaje oddana temu, co dla niej najważniejsze - teatrowi rozumianemu nie tylko jako zawód, lecz jako stan ducha i umysłu.
Na książkę składają się teksty Dariusza Domańskiego, rozmowa z artystką oraz kalendarium jej pracy twórczej a także wywiady z Janem Englertem, Wiesławem Komasą, Wojciechem Farugą i Łukaszem Maciejewskim. Całość uzupełnia bogaty materiał ilustracyjny, który pozwala jeszcze pełniej uchwycić skalę i różnorodność jej dorobku scenicznego.
To publikacja dla czytelników zainteresowanych teatrem, kulturą i sztuką aktorską, ale także dla wszystkich, którzy chcą spojrzeć na znaną postać z głębszej, bardziej osobistej perspektywy.
Publikacja stanowi część prestiżowej, złotej kolekcji Portrety Przyjaciół autorstwa Dariusza Domańskiego, prezentującej najwybitniejsze postaci polskiej kultury w formie osobistych i artystycznych portretów. Wśród dotychczasowych bohaterów serii znaleźli się: Franciszek Pieczka, Piotr Fronczewski, Maria Malicka, Jan Nowicki oraz Krzysztof Zanussi.