Strefa marek
Mamy do pogadania. Matki świata o miłości..

EAN:

9788326841828

Autor:

Wydawnictwo:

Data premiery:

2023-05-17

Rok wydania:

2023

Oprawa:

broszurowa

Format:

217x159 mm

Strony:

312

Cena sugerowana brutto:

49.99zł

Stawka vat:

5%

RELACJA Z NIEZWYKLE CZUŁEJ REPORTERSKIEJ PODRÓŻY

Jak kobiety z różnych krajów przygotowują się do porodu?

Co jedzą przyszłe mamy w Japonii, Meksyku i w Sudanie?

Dlaczego ojciec śpi w jednym łóżku z mamą i noworodkiem na porodówce na Islandii?

Gdzie na świecie podział obowiązków domowych między kobietami a mężczyznami jest sprawiedliwy?

Dlaczego matki z krajów zachodnich czują się bardziej samotne od tych z Afryki?

Czy matki we Francji naprawdę piją alkohol w ciąży?

Czemu poronienie to wciąż w Europie temat tabu?

W "Mamach do pogadania" słuchamy głosów i historii matek ze wszystkich kontynentów, z ponad 90 krajów na świecie. Opowiadają o macierzyństwie, rodzicielstwie, jego trudach, wyzwaniach, bezwarunkowej miłości do dzieci oraz tradycjach związanych z wychowaniem dzieci w swoich krajach.

Anna Pamuła pokazuje, że mimo znaczących różnic - kulturowych, społecznych, ekonomicznych - mamy całego świata bardzo wiele łączy. Podobnych rzeczy się boją, nad podobnymi się zastanawiają i o podobne walczą. Uświadomienie sobie tego może pomóc kobietom zaufać własnej macierzyńskiej intuicji i uwolnić się z poczucia winy.

Od momentu ogłoszenia światu informacji "jestem w ciąży" kobieta wciąż słyszy, co powinna, a czego absolutnie nie może. Zupełnie jakby nasze ciało i życie stawało się własnością publiczną. A bycie mamą na różnych krańcach świata jest przecież różne. Czytając te opowieści mam z wielu zakątków naszego globu, żałuję, że nie wiedziałam tego wszystkiego 15 lat temu, kiedy urodziłam Marysię i tak bardzo przejmowałam się zdaniem innych, zamiast słuchać własnej intuicji. To książka niezwykle potrzebna nam wszystkim. Uwalniająca i przynosząca ulgę.

Martyna Wojciechowska

Wzruszająca i ważna książka. Ten wielogłos matek z całego świata układa się we wspólną opowieść o pracy opiekuńczej, odpowiedzialności za drugą istotę i próbie znalezienia w tym siebie. Wędrówka po kulturach, językach i obyczajach pokazuje również, że macierzyństwo jest istotnym elementem naszego ponadnarodowego doświadczenia.

Sylwia Chutnik

Anna Pamuła - polska reporterka i pisarka mieszkająca w Paryżu. Jej teksty ukazują się w "Gazecie Wyborczej" i "Wysokich Obcasach". Autorka m.in. książek: "Wrzenie. Francja na krawędzi" i "Polacos. Chajka płynie do Kostaryki". Mama Józka.

Fragmenty z książki:

Dzięki mamom świata poczułam siłę kobiecości i macierzyństwa, choć przecież żeby myśleć jak matka, wcale nie trzeba nią być.

Anna Pamuła

Najważniejsze dla kobiety to mieć wybór. I to musimy sobie stworzyć same. Zadbać o siebie, bo nikt nie zrobi tego za nas.

Mariama, Gwinea

Boję się, że moje dzieci będą dorastały w strasznym świecie: zanieczyszczonym i chaotycznym z powodu wojen klimatycznych.

mama z Norwegii

Matki przełykają strach, by dzieciom było lepiej, ale to nie znaczy, że go nie odczuwają.

Bissan, Syria